Çek hesabı nedir ? Çek karnesi almak için gerekli belgeler nelerdir ?

Çek hesabı nedir?

Çek defteri ( çek koçanı ) bankalar tarafından basılır. Bu defterin her sayfasında bir hesap numarası, çek hesabının bulunduğu banka, hesap sahibinin vergi numarası, çekin basıldığı tarih gibi bilgiler bulunur. İşte bu defterde bilgileri yazan hesaba çek hesabı denir. Çek’ in bağlı olduğu hesaptır. Çek ödemesi bu hesaptan yapılır.


Çek karnesi almak için gerekli belgeler nelerdir ?


Bankalar, çek defteri başvurusunda kişilerden

· Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi,

· ikametgâh belgesi

· sabıka kaydı


talep etmektedir.


Banka, bu belgelere ek olarak firma sahibinin maddi teminat göstermesini de ister.


Banka Çek karneleri 10 veya 15 yapraklı olur. Standart 10 yaprak bir çek defterinde teminat bedeli yaklaşık 26.700 TL olduğu söylenebilir. Yasal bir zorunluluk neticesinde yatırılan bu tutar banka hesabınızda blokeli bir şekilde kalır.


Bankaların her çek sayfası için aldığı teminat tutarı, keşide ettiğiniz çekin ödenmemesi durumunda bankanın çek sahibine 2.670 TL ödeme yapması için alınır.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.