Bireysel birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yatırım araçları nelerdir?Altın : Altın sürekli değeri yükselen bir yatırım aracıdır. Fiziki altın alarak yatırım yapabileceğiniz gibi Banka da altın hesabı açarak da yatırım yapabilirsiniz.


Döviz : Döviz en çok yatırım yapılan araçlardan biridir. Döviz alımını döviz kuru düşük olduğunda yapmak kazançlı oluyor.


Mevduat : Paranızı Türk Lirası ya da döviz cinsinden mevduat hesabı açarak yatırabilirsiniz. En garantili ve risksiz yatırım araçlarından biridir. Ancak her zaman çok kazançlı olmayabilir. Döviz ya da altındaki dalgalanmalar daha çok kazandırabilir.


Hisse Senedi ve Borsa : En riskli yatırım gruplarından bir tanesidir. İyi bir yatırım uzmanı ile çalışabilirsiniz.Borsa endeksinin çok düşük olduğu zamanları değerlendirip garantili Hisse Senetlerini alabilirsiniz.Tabi riski seviyorsanız


Repo : Bankalar tarafından yapılan , belli bir faiz oranı ile ve belli bir süre sonra geri satın alınmak güvencesi ile bono,tahvil ve değerli kağıt satma işlemidir.


Yatırım Fonu : Yatırım Fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, hisse senedi, hazine bonosu, altın gibi sermaye piyasası araçlarından oluşturdukları portföyleri yönetirler.

Risk ve getiri yönünden iki tip fon vardır. A tipi ve B tipi fonlar.

A tipi fonlar, hisse senedi içerdiğinden daha fazla fiyat dalgalanmasına sahiptir.

B Tipi Yatırım Fonu, “likit fon” olarak da adlandırılır. Riski son derece düşük olduğundan dolayı fonun getirisi de azdır. Genellikle vadesine 180 günden az kalmış, temeli faiz getirisine dayanan fonlara denilmektedir.


Emlak gayrimenkul alımı: En kazançlı yatırım araçlarından biri olup doğru bir şekilde emlak yatırımı yapmak çok önemlidir. Gayrimenkul yatırımları konut, arsa, tarla ve işyeri yatırımlarıdır.Riski en düşük kar garantili yatırım aracıdır.


Devlet tahvili : Devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. Bu finansal araç uygulamasında devlet belirtilen tarihte -vade- faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvillerinden tüzel kişiler faydalanabildiği gibi, bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundurabilirler. Devlet tahvilleri sabit faizli, değişken faizli olabildiği gibi dövize endeksli de olabilirler.


BES : Bireysel Emeklilik Sistemi. En büyük avantajı devletin getirdiği %25’lik gelir vergisi avantajıdır. Yeni siz 100 TL’lik bir birikim yaptığınızda BES hesabınıza 125 TL yatar. Birikimleriniz Bireysel Emeklilik Sigortası şirketleri tarafından fon, hisse senedi, tahvil gibi yerlerde değerlendirilir. Belli bir yıl sonra birikimlerinizin tamamını kazancınızla birlikte çekebilir ya da size maaş olarak bağlanmasını talep edebilirsiniz.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.