DIŞ TİCARET ÖDEME ŞEKİLLERİ NELERDİR ?

PEŞİN İHRACAT

İthalatçı , ihracatçı malları yüklemeden önce mal bedelini peşin öder. Mal bedelinin fiilini ihraç tarihine kadar ödenmesi peşin ihracatdır. Bu ödeme şekli ithalatçı için riskli , ihracatçı için avantajlı bir ödeme şeklidir.Zira ihracatçı mal bedelini aldıktan sonra malı göndermeyebilir.

İthalatçının ihracatçıya tam anlamıyla güvenmesi ve taahhüdünü yerine getirmesine inanması gerekir.


MAL MUKABİLİ

İhracatçı ve ithalatçının aralarında yaptığı anlaşmaya göre malı alıcıya gönderir.

İhracatçı önce malları gönderir. Gümrük belgeleri mallarla beraber gider. Ve ithalatçı sevk belgeleri ile malları çeker. İthalatçı malları aldıktan sonra ödeme yapar.

Bu ödeme şekli ihracatçı açısında9))n riskli , ithalatçı açısından avantajlı bir ödeme şeklidir. İhracatçının ithalatçıya tam anlamıyla güvenmesi gerekir.

Bazı durumlarda alıcı ile satıcının yaptığı anlaşmada bir bankanın harici garantisi de istenebilir. Bankanın Harici Garantisi verebilmesi için ithalatçının kendi ülkesinde ki banka nezdinde Harici Garanti limiti olması gerekir.


KABUL KREDİLİ MAL MUKABİLİ


Mal mukabilinin (fatura bedelinin) bir poliçeye bağlanmasıdır. Banka tarafından poliçeye aval verilmesi halinde banka açısından taahhüt doğurur ve ihracatçıya ek bir güvence sağlar. Tabi burada da İthalatçının kendi bankasında aval limiti olması gerekir.


VESAİK MUKABİLİ


Vesaik Mukabili ödeme de ithalatçı malları gümrükten mal bedelini ödedikten sonra alır. Pratik ve düşük maliyetli bir yöntemdir.


Vesaik mukabili ödeme iki şekilde yapılır ;


1. AT SIGHT ( Görüldüğünde ödeme ) ;


İhracatçı malları alıcıya gönderirken sevk belgelerini ithalatçının bankasına gönderilmek üzere kendi bankasına verir. Sevk belgeleri ithalatçının bankasına geldiğinde alıcı mal bedelini öder ve bu ödeme karşılığında sevk belgelerini bankasından teslim alır. Bankanın sorumluluğu vesaikin gönderilmesi ve ödeme karşılığında teslimi ile sınırlıdır.


2. KABUL KREDİLİ VESAİK MUKABİLİ ;


Sevk edilen mala ilişkin vesaik , ithalatçıya "poliçe kabulü" karşılığında teslim edilir. Burada Bankanın sorumluluğu vesaikin gönderilmesi ve poliçe kabulü karşılığında vesaiklerin teslimi ile sınırlıdır.


Banka tarafından poliçeye aval verilmesi halinde banka açısından taahhüt doğurur ve ihracatçı ya ek bir güvence verir.

İthalatçının da kendi bankasında aval limiti olması gerekir.


AKREDİTİF


İhracatçı ve İthalatçının birbirini tanımadığı, karşılıklı ilk kez ticaret yaptığı durumlarda tercih edilen bir ödeme yöntemidir. İthalatçı ve ihracatçının aralarında yaptıkları satış sözleşmesine göre birbirlerine olan yükümlülüklerini bankalar aracılığı ile resmileştirdiği bir ödeme yöntemidir.Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.