FAST nedir?

FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi , TCMB tarafından işletilen, farklı bankalardaki hesaplarınız arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceğiniz bir sistemdir.


FAST Kriterleri Nelerdir?


· Hesaptan farklı bankaya TL olarak yapılan para transferleri,

· IBAN’a veya Kolay Adres’e yapılan para transferleri,

· İşlem tutarı TCMB’nin belirlediği üst limiti aşmayacak şekilde gerçekleştirilen para transferleri, Üst limit 2.000 TL ‘ dir.

· İleri tarihli olmayan para transferleri ,

· IBAN numarası ile birlikte Alıcı Adı soyadı/Unvanı bilgisi doğru ve tam olarak yazılmalıdır. Aksi halde işlem karşı banka tarafından reddedilmektedir.


FAST’ın EFT’den farkı nedir?


EFT sisteminde paranın gönderildiği hesaba geçmesi için süre taahhüdü yoktur, gönderen ve alıcı bankaya, teknolojik altyapıya, işlem tutarı gibi faktörlere bağlı olarak işlem süresi uzayabilmektedir.

FAST altyapısında ise bu süreler saniyelere düşmekte, en fazla 25 saniye içerisinde tamamlanmayan işlemler iptal edilmektedir. Ayrıca başarılı ve başarısız transferlere ilişkin taraflar anlık olarak bilgilendirilmektedir.


FAST Sistemi ile hangi kanallardan para transferi yapılabilir ?


Hemen hemen Bankaların çoğu Fast sistemini kullanmaktadır.Bankaların Mobil, İnternet Şubesi, ATM ve Şubelerinden FAST işlemi gerçekleştirilebilir.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.