Finansal Yönetim konusunda Pratikler

1. Gerçekten finansal durumunuz ne seviyede?


Finansal yönetim konusunda daha başarılı olmak istiyorsak, başkalarına tavsiye vermeyi bırakıp kendi durumumuzu gerçek gözlerle görmeliyiz.


2.Değişime istekli olun


Basitten başlayın ve kararlı adımlarla ilerleyin. Aldığınız kararları her gün yeniden revize ederek uygulamaktan çekinmeyin. Umutsuz olmayın.


3.Uzman Desteği Alın


Kredi borcunuzu ödeme planı yapabileceğiniz, yatırım ve tasarruf planlarınızı beraber yönetebileceğiniz profesyonellerden destek alarak hem daha bilinçli bir yol izleyebilir, hem de stres altına girmekten kurtulabilirsiniz.


4. Bütçe Yapın


Harcamalarınızı ve gelirlerinizi not edin. Öncelikli olarak ödenmesi gereken borçlarınızı planlayın ve planınıza sadık kalın. Ek harcamalar oluşturmadan ne kadar süre bütçenize bağlı kaldığınızı test edin.


5. Finansal Hedefler Belirleyin


Kendinize hedef koyun.. Borçlarınızı kapatmak için size ne kadar süre gerektiğini planlayın.Ne zaman tatil için hazır olacağınızı, ne zaman yatırım için hazır olacağınızı planlayın. Hedeflerinizin ulaşılabilir ve akıllıca olmasına gayret edin.


6. Tasarruf Edin


Aylık sabit harcadığınız kalemleri belirleyin ve hangilerinde tasarruf sağlayabileceğinizi nceleyin. Küçük ve önemsiz gözüken diğer harcamaları da mutlaka not edin .Mümkünse bir ürün satın almadan önce indirimleri bekleyin. Acele etmeyin.


7.Yatırımlarınızı ve tasarruflarınızı paylaşın.


Para ihtiyaçlarımızı gidermek için kullanmamız gereken ve geleceğimizi şekillendirmek için bize gerekli imkanları sunan bir araçtır. Eğer borcunuz varsa, bütçenizi buna göre planlamışsanız bunu anlatmaktan kaçınmayın..


8. Herhangi bir Ürün ya da hizmet satın almadan önce bunun bir ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğuna karar verin.


İstekler anlıktır ve ertelenebilir .Acil olmayan şeylerdir. İhtiyaçlar ise gerçekten de yaşamınıza belli standartlarda devam etmenizi sağlayacak maddelerden oluşurlar. Finansal durumunuzu düzeltene kadar isteklerinizi durdurmayI ve kontrol altına almayı deneyin.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.