IBAN Numarası Nedir ? Neden önemlidir ? Standartları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 10 Oca

IBAN (International Bank Account Number) Uluslararası hesap numarasıdır.

Avrupa Birliği Düzenlemeleri kapsamında ülkeler arasındaki para transferlerinin hızlı olması ve maliyetlerin minimuma düşmesi için geliştirilmiştir.

IBAN sayesinde bankalar ve diğer tüm kuruluşlar arasındaki para transferlerindeki hatalar ve gecikmeler en az seviyeye iner.


IBAN Numarası Standartları Nedir?


TCMB tebliğine göre 01.01.2010 tarihinden itibaren IBAN kullanımı ülkemizde zorunlu hale gelmiştir ve Avrupa Bankacılık Standartları Komitesi'nin belirlediği standartları vardır.


IBAN numarasının ülkemizdeki standartları aşağıdaki gibidir: ​


IBAN numarasının toplam uzunluğu 34 haneyi geçmemek kaydıyla her ülke tarafından belirlenebilir.

Türkiye'de IBAN numaraları toplam 26 haneden, harf ve rakamlardan oluşur.

IBAN numarasının başında ise ülke kodu yer alır.

Ülke kodunun ardından kontrol basamakları gelir. Bu basamaklar iki haneden oluşur ve IBAN numarasının doğrulanması işleminde kullanılır.

Akabinde beş basamaklı banka kodu gelir. Beş basamaktan oluşmayan banka kodları ise sağa dayalı yazılır ve başlarına sıfır konarak beş basamaklı hale getirilir.


Son 16 hane, banka hesap numarasını temsil eder.Banka hesap numarasının içinde şube kodu ve ardından hesap numarası vardır.


IBAN Numarasının Sağladığı Kolaylıklar Neler?


· GÜVENLİ VE HATASIZ OLMASI ; IBAN numarası ile para transfer işlemleri güvenli ve hatasız bir şekilde gerçekleşebilir. Para göndermek istediğiniz kişinin IBAN numarasını hatalı ya da eksik girdiğinizde IBAN, alıcının adı ve soyadı ile uyuşmaz. Böylelikle hatalı para transferinin gerçekleşmesi önlenmiş olur.


· HIZLI OLMASI ; Girilen IBAN Numarası doğruysa alıcının adı ve soyadı ile eşleşir. Ve birkaç dakika içinde transfer işlemi gerçekleşir.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.