KOBİ'lerde Memzuç Kayıtlarının Önemi

MEMZUÇ NEDİR ? MEMZUÇ NASIL YÖNETİLİR ?

Memzuç , bir firmanın bankalardaki toplam limitini, nakit ve gayrinakit riskini, kaç banka ile çalıştığını ve hangi ürünlerin kullanıldığı, kredi ödemelerinde gecikmesinin olup olmadığını gösteren, merkez bankası tarafından bankalara paylaşılan bir sistemdir.

Memzuç kayıtları firmanın kredilendirme sürecinde önemli bir yer tutmaktadır.

· Risk yönetimini kolaylaştırır.

· Banka limit – risk bilgilerini ,

· Kaç banka ile çalışıldığını,

· Hangi ürünlerin kullanıldığını,

· Kredilerde gecikme olup olmadığını gösteririr.


Memzuç Kredi fiyatlamasına etkisi nedir?

Memzuç ‘ da Limit doluluk oranı önemlidir.Eğer Memzuç da toplam riskiniz toplam limitinize ne kadar yaklaşmışsa fiyat rekabetiniz o kadar azalmış demektir.

Bu nedenle bankaların limit tahsis taleplerini kabul edin. Kredi limitinizi mümkün olduğunda yüksek tutun. Riskinizi ise düşük tutun. Limit doluluk oranına önem verirseniz fiyat rekabetinde güçlü taraf olursunuz.

Memzuç kaydının olmaması ?

Hiç kredi kullanmadıysanız memzuç kaydınız oluşmaz. İhtiyacınız olduğunuzda memzuç kaydınız olmadığı için başvurduğunuz banka limit tahsisinde çekimser kalabilir. Çünkü finans kurumları farklı finans kuruluşların limit tahsisini referans alarak ilerler. Bu nedenle İhtiyacınız olmasa bile limit tahsisi yaptırın.

Bilanço ile Memzuç kayıtlarının uyumsuzluğu

Firma bilanço kayıtlarında banka bakiyeleri ile memzuç bakiyeleri ile uyumlu olması gerekir. Eğer farklılık varsa memzuç kayıtları dikkate alınır. Kredilerin vadeleri doğru kayıt edilmelidir.

- 0 -12 ay ; 300 Kısa Vadeli Banka Kredileri

- 12 ay ve üzeri ; 400 Uzun Vadeli Banka Kredileri

hesap kodlarında kayıt altına alınmalıdnır. Yanlış kayıt banka tarafından güvensizlik oluşturabilir.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.