KOBİ ve Banka İlişkileri nasıl olmalı ?

1) Kaç Banka ile çalışılmalı ?


Az banka ile çalışmanın dezavantajları ;

  • Hareket kabiliyetini kısıtlar,

  • Fiyat rekabetini ortadan kaldırır,

  • Firmanızın talebi ile bankanın kurum politikası her zaman örtüşmeyebilir.

  • Olumsuz bir durumda alternatif banka arayışınızda ki süreç uzun sürebilir. Bu durumda Banka daha avantajlı duruma gelir.

Çok banka ile çalışmanın dezavantajları ;

· Çok banka ile çalışmanın en büyük riski takipsizlik nedeni ile yaşanan olumsuzluklardır. Eğer iyi bir takip sisteminiz yoksa önemsemediğiniz en ufak bir gecikme bütün bankalara karşı sizi açıklama yapma durumunda bırakabilir.


· Her banka kendi ürününü satmak isteyecek ve ihtiyacınız olmasa dahi banka ile ilişkilerin zedelenmemesi için bu ürünleri kullanmayı kabul edecek ve maliyetlerinizi artıracaksınız. Buna en güzel örnek Sigorta ’ dır. Her firma sahibinin farklı bankalardan olmak üzere min. 3 adet sigortalı ürünleri vardır.

Banka sayısı çok olduğu zaman her banka sizden kar elde etmek isteyeceği için beklenilen kar rakamına ulaşamazsanız verimsiz müşteri olarak değerlendirilirsiniz.


2) Uzun vadeli ve sağlıklı bir KOBİ-Banka ilişkisi için neler yapılmalı ?


Her iki tarafında etik değerlerle hizmet vermesi ve ilişkilerinin güvene dayanması en önemli noktadır.


KOBİ olarak banka yönetimindeki süreçte ilişkinin devamlılığını sağlamak için nelere, dikkat edilmeli ?


1. Dürüst olun; Kendinizi veya firmanızı olduğundan farklı göstermeye çalışmayın. Diğer bankalarda ki kredi limitinizin teminatı ne ise (ipotek ve/veya çek ise) ilk defa çalışma ilişkisine gireceğiniz bankaya teminatımız kefalet demeyin. Kredi çalışması sırasında tüm bankaların istihbarat birimleri firmanıza ait bilgileri ilgili bankadan temin edecek ve gerçekler ortaya çıkınca güvensizlik yaratacaksınız.


2. Banka size gelsin; Müşteriyi yerinde ziyaret etmek hem bankaların istediği hem de müşterinin faaliyetlerini daha rahat gösterebileceği bir durumdur. Firma yeni ilişki kuracağı bir bankaya ilk görüşme için kendi talepte bulunursa çok fazla ciddiye alınmaz. Bu nedenle size ulaşmalarını bekleyin.


3. Banka taahütlerinizi yerine getirin; Uzun süreli bir KOBİ-Banka ilişkisi yaşamak istiyorsanız verdiğiniz sözlere sadık kalın. Exim kredisi kullandığınız bankaya ihracat bedellerini gönderin. Bunları yapmazsanız sürdürülebilir bir ilişki yaşayamazsınız.


4. Gereksiz vaat vermekten kaçının; Banka ile yapılan görüşmenin asıl amacı sizin bankaya, bankanın da size ihtiyacı olmasıdır. Görüşme sırasında bu işi çözerseniz bütün nakit akışımı size kaydırırım, tüm kredileri sizden kullanırım gibi tutamayacağınız sözler vermeyin


5. Firmanızın rakamlarını bilin; Banka ile görüşme sırasında cironuz, karlılığınız

, banka ve piyasa borçlarınız, piyasa alacaklarınız, devam eden ve takip ettiğiniz projelerin finansmanını nasıl sağlayacağınızın cevapları firma sahibi olarak sizde hazır olmak durumundadır. Bu bilgileri muhasebeciden istemeyin. Rakamlarınızı bilin, işinize hakim olduğunuzu gösterin.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.