MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) NEDİR ?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yılda iki kez olmak üzere araç sahiplerinin (sadece karayolu taşıtları için değil, uçak, helikopter, motorlu deniz araçları da dahil ) araçları için devlete ödemiş olduğu vergidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, araçların sicil kayıtlarının yapıldığı andan itibaren başlar ve araç sahibi o araca ait trafik sicil kaydı silinene dek Motorlu Taşıtlar Vergisi' ni öder.


MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) NE KADAR ?


Motorlu Taşıtlar Vergisi araçların sahip olduğu silindir sayısı, yaş aralığı, tipi ve aracın kendi değeri, ilk tescil tarihi gibi birtakım özelliklere göre farklı hesap ediliyor.


Gelirler İdaresi Başkanlığı www.gib.gov.tr resmi web sitesinden aracınızın vergisini öğrenebilirsiniz.


Aşağıda ki link ile hemen ödeme sayfasına girip , aracın MTV tutarını öğrenebilir ve ödeyebilirsiniz.


https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/dijitalOdeme.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7


Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?


1. Gelir İdaresi Başkanlığı'na ait www.gib.gov.tr resmi internet sitesi üzerinden ''Borç Sorgulama ve Ödeme'' bölümüne giriş yaparak kredi kartınız ya da banka kartınız ile online ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


2. Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyet kaydınızın bulunduğu vergi dairesi müdürlüklerine giderek vergi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.


3. MTV ödemenizi E-Devlet üzerinden ödeyebilirsiniz.


4. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile banka şubeleri ya da İnternet Bankacılığı' nı kullanarak da MTV ödemenizi yapabilirsiniz.


MTV Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?


Motorlu Taşıtlar Vergisi , her takvim yılı Ocak (1 - 31 Ocak) ve Temmuz (1 - 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit şeklinde MTV ödenir.


MTV ödemesi için anlaşmalı bankalar


AKBANK T.A.Ş. DENİZBANK A.Ş. QNB FİNANSBANK A.Ş. T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NACE Kodu Nedir? Uluslararası bir kodlama sistemi olan NACE kodu, ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıflarını belirler. NACE kodu açılımı ise “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté

Western Union Şirketi, ABD merkezli uluslararası finansal hizmetler ve iletişim şirketidir. Western Union ile dünyanın her yerine para gönderebilir ya da adınıza gelen parayı teslim alabilirsiniz. We

Merhaba, Ben Hülya Büyükkaragöz

Benim hakkımda

Ze Finans , bankacılık sektöründe KOBİ , Ticari , Kurumsal  ve Bireysel  Segmentli  şubelerde Operasyon departmanında  yönetici olarak edinmiş olduğu  20 yıllık  sektör tecrübesiyle Hülya Büyükkaragöz  tarafından kurulmuş sitedir.
Hülya Büyükkaragöz , 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat bölümünden  mezun olmuştur.
Dünya çapında ki büyük bankalarda yöneticilik yapmıştır.